01 499X690

 

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Eczane Hizmetleri ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı öğrencileri, Erciyes Üniversitesi İlaç Araştırma Geliştirme ve uygulama merkezi ERFARMA, Hayvan Hastanesi ve GENKÖK Araştırma Merkezlerine bir dizi ziyarette bulundu.

Öğr. Gör. Murat Ünalmış başkanlığındaki teknik gezi program dahilinde araştırma laboratuvarlarını birim yöneticileri eşliğinde inceleme fırsatı buldular.

Öğr. Gör. Ünalmış yaptığı açıklamada; “Öncelikle misafirperverliklerinden dolayı Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül Aycan’a, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı Çağlar Sinmez ve ekiplerine, Erciyes Üniversitesi Birim yöneticilerine teşekkür etti. Erciyes Üniversitesi Genom ve kök hücre merkezi (GENKÖK) yaşam bilimleri alanında en büyük araştırma merkezidir. Türkiye'nin yerli ve milli kök hücre üretimi ve gen tedavisi yapılan ilk ve tek merkezidir. Devam eden 400 civarında uluslararası proje ve 300 araştırmacıyla milli kök hücre üreten merkezdir.  Aynı anda 11 ayrı doktora ve yüksek lisans eğitimi verilen önemli merkezdir. Erciyes Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (ERFARMA) hem yeni ve yerli ilaçlar keşfedilip geliştiriliyor, hem de piyasadaki ilaçların hastalıklar üzerindeki etkinliği araştırılıyor. Koronavirüse karşı mevcut ilaçların etkinliğinin de ölçüldüğü merkezdir. Erciyes Üniversitesi'nde 2014 yılında kurulan Ziya Eren İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERFARMA) 8 farklı kategoride uluslararası akreditasyona sahip. ERFARMA'da uluslararası standartlarda doğal, sentetik ve biyoteknolojik kaynaklı yeni yerli ilaç adaylarının keşfi ve geliştirilmesinin yanı sıra son ürünlerle ilgili kalite kontrol ve güvencesi sistemlerinin entegrasyonu çalışmaları gerçekleştiriliyor. Tamamı otomasyon sistemleri ile donatılan merkezde preklinik ilaç araştırmaları da yapılıyor. Erciyes Üniversitesi İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde birçok yeni ilaç araştırma çalışmalarının yanı sıra piyasadaki mevcut ilaçlardan hangilerinin Kovid 19'a karşı etkili olduğunun araştırılıyor; "Kovid kapsamında merkez insilico yöntemlerle piyasada mevcut ilaçlardan hangilerinin Covid-19'a karşı etkili olduğunu araştıran "repurposing ilaç" araştırmaları gerçekleştirmektedir. Düzenlediğimiz teknik gezide öğrencilerimiz tecrübeler kazanarak bilgi sahibi oldu.” dedi.

 

Bcb8cfb2 011C 48Aa A0c5 7F358bd6c569

B971a34a 840C 4B1c 8F34 6Eb0ae64a717

33028533 A99d 459F 83F0 Fe333a7cc417