Img 3797

 

 

I.ORTA KARADENİZ PARAMEDİK ÇALIŞTAYI OKULUMUZ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Acil sağlık hizmetlerinin temel yapı taşı olan 7 gün 24 saat kar, kış, yağmur demeden büyük bir özveriyle çalışan; yangından trafik kazasına, afetlerden, iş kazalarına kadar sayısız türde acil durumlara müdahale eden, yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide dünyanın her yerinde hizmet veren, ağır ve zorlu çalışma koşullarına rağmen bu kutsal mesleği büyük özveri, sabır ve azimle yerine getiren paramediklerimizin 22 Aralık Paramedik Günü Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı ev sahipliği ile kutlandı. Üniversitemiz ev sahipliği ve Öğretim Görevlisi Sevda Demiröz Yıldırım koordinatörlüğünde gerçekleştirilen I. Orta Karadeniz Paramedik Çalıştayı’nda Tokat Gaziosmanpaşa, Hitit ve Sinop Üniversiteleri yer aldı.

Çalıştaya; Amasya Vali Yardımcısı Faruk Ekiz, Amasya Belediye Başkan V. Hasan Şahin, Amasya İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ayhan Aygün, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Polat, İçişleri Bakanlığı Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Polis Başmüfettişi Ömer Murat Keskinkılıç, Amasya İl Jandarma Olay Yeri İnceleme J. Astsb. Kd. Bçvş. Hüseyin Arslan, Sabuncuoğlu Şereffeddin Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Doç. Dr. Akın Tekcan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Erbaa SHMYO Müdürü Öğr. Gör. Mesut Ardıç, Sinop Üniversitesi Durağan MYO, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Erbaa SHMYO, Hitit Üniversitesi İskilip MYO öğretim elemanları ve ilk ve acil yardım öğrencileri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşma yapan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Paramedikler, hayati tehlike içeren hastalıklara acil müdahalelerde bulunmaları açısından oldukça kritik bir sağlık hizmeti görevi üstleniyorlar.Bu mesleği büyük azimle yerine getiren paramediklerimizin 22 Aralık Paramedik Gününü kutluyor, çalıştayın başarılı geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Sabuncuoğlu Şereffeddin Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Doç. Dr. Akın Tekcan ise, “Acil sağlık hizmetlerinin temel yapı taşı olan Paramedikler, 7/24, yaz/kış demeden büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Düzenlediğimiz çalıştayda; paramediklerin sağlık hizmetlerindeki yeri ve önemi, adli vakalara yaklaşım, zor havayolu yönetimi ve travmalı hastaya yaklaşım gibi alanla ilgili birçok konu düzenlenecek oturumlarda ele alınacak. Katılımcı üniversite öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından uygulamalı vaka çalışmaları da gerçekleştirilecek. Programımıza destek veren başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı olmak üzere, Çalıştayın koordinatörlüğünü üslenen İlk ve Acil Yardım Programı Öğr. Gör. Sevda Demiröz Yıldırım’a ve tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Çalıştay açılış konuşmalarının ardından ‘Adli Vakalara Yaklaşım’, Zor Havayolu Yönetimi’ ve ‘Travmalı Hastaya Yaklaşım’ oturumları ile devam etti.

Adli Vakalara Yaklaşım oturumunda Tıp Fakültesi Öğretim üyelerinden; Doç. Dr. Servet Birgin İRİTAŞ, Dr. Öğr. Üyesi Bedirhan Sezer ÖNER, Polis Başmüfettişi Ömer Murat KESKİNKILIÇ ve Jan. Asts. Kıd. Başç. Hüseyin ARSLAN tarafından konuya yönelik sunumlar gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen sunumların ardından okulumuz öğretim elemanları; Dr. Öğr. Üyesi Aslı KURTGÖZ, Öğr. Gör. Gülhan GÖK ve Öğr. Gör. Sevda DEMİRÖZ YILIDIRIM tarafından hazırlan ‘Adli Vakalara Yaklaşım’ konulu vaka sunumu öğrencilerimiz tarafından sergilendi. 

Travmalı Hastaya Yaklaşım oturumunda Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Mürsel Kahveci sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından Tokat GOP Üniversitesi Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim elemanları; Öğr. Gör. Eda GÜNGÖR, Öğr. Gör. Cansu ATMACA PALAZOĞLU, Öğr. Gör. Abdurrahim UYANIK, Öğr. Gör. Nurgül KAPLAN, Öğr. Gör. Ebru SADIÇ tarafından hazırlanan ‘Zor Havayolu Yönetimi’ vaka sunumu öğrenciler tarafından sergilendi.

Zor Havayolu Yönetimi oturumunda Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Feriyde ÇALIŞKAN konu ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından Sinop Üniversitesi Durağan Melek Yüksek Okulu öğretim elemanları; Öğr. Gör. Samet DİNÇER, Öğr. Gör. Ümran DEMİRCAN, Öğr. Gör. Zehra BAŞHAN tarafından hazırlanan ‘Travmalı Hastalara Yaklaşım’ konulu vaka sunumu gerçekleştirildi.

Ardından Çorum Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksek Okulu öğretim elemanları; Öğr. Gör. Ayşe ÇALMAZ, Öğr. Gör. Semra SÖNGÜT tarafından hazırlanan ‘Travmalı Hastalara Yaklaşım’ konulu vaka sunumu gerçekleştirildi.

Çalıştay çıktısı olarak Paramedik Çalıştayının diğer üniversitelerin ev sahipliği ile devam edeceği konusunda fikir birliğine varıldı. Çalıştay üniversitemiz Müzik Kulübü tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile sonlandı.

 Img 3752

 

Img 3823

 

Img 3917

 

Img 3949

 

Img 4005

 

Img 3931

 

Img 4055