Whatsapp Gorsel 2024 05 31 Saat 151034 03Afdb15

 

Amasya Üniversitesi Optisyenlik programı öğrencilerinin hazırladığı parkurda görme engelli vatandaşların bir günlük yaşamı, vatandaşlar tarafından tecrübe edildi. Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Programı öğrencileri Öğr. Gör. Fulya Çetinkaya Kiraz’ın danışmalığında, görme engelli vatandaşların sosyal hayatta karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek için harekete geçti. Görme engelli olmayan vatandaşların empati duygusunu geliştirerek kendilerini görme engellilerin yerine koymasının amaçlandığı projede, zorlu bir parkur hazırlandı.

Hazırlanan parkura katılan vatandaşlar, gözleri bağlı bir şekilde parkuru beyaz bastonla tamamlamaya çalıştı. Kendini görme engellilerin yerine koyan vatandaşlar, parkurun sonunda onlar için hazırlanan masada gözleri bağlı şekilde günlük basit işler yapmaya çalıştı. Bir bardak su içmek için gözleri bağlı şekilde şişe kapağı açarak bardağa su doldururken bile zorlanan vatandaşlar, görme engellilerin yaşadığı zorluğu tecrübe etti.

Proje araştırmacısı öğrencileri, Amasya’da görme engelliler için kaldırımlardaki sarı alanların eksik olduğunu ve yaya geçitlerinde görme engelliler için sesli komut sistemleri bulunmadığının altını çizdi. Kentte görme engelli vatandaşlara yönelik farkındalığın yetersiz olduğuna dikkat çeken Optisyenlik programı öğrencileri, vatandaşlarda farkındalık yaratmak ve empati duygusunu artırmak için bu projeyi başlattıklarını ifade etti.

Bugün görme engelli olmayan vatandaşların da birer görme engelli adayı olduğuna dikkat çeken öğrenciler, göz sağlığı için kontrollerin önemine vurgu yaptı. Bu sebeple görme engellilere empati yoluyla yaklaşmanın onların gündelik hayatı için çok önemli olduğuna dikkat çeken öğrenciler “Onlarla ayni şehri paylaştığımızı unutmamamız gerektiğini ve engelli vatandaşlarımıza karşı empati duygusunu geliştirebilmeyi amaçlıyoruz. Aynı zamanda yetkililerin ve halkın bu konudaki farkındalığını arttırarak görme engelli vatandaşlarımızın sosyal faaliyetlerini daha rahat gerçekleştirerek yasam kalitelerini arttırmayı amaçladıklarını.” söylediler.

Optisyenlik öğrencilerinin hazırladığı parkura katılarak görme engellilerin bir gününü deneyimleyen vatandaşlardan Nihat Erboğa, “Gözlerimi kapatınca dünyam karardı.” dedi.

Parkuru tamamlayan vatandaşlarla küçük bir anket yapan optisyenlik öğrencileri, gözleri bağlanarak engellilerin bir gününü tecrübe eden vatandaşlara ne hissettiklerini sordu. Göz sağlığını korumak için tavsiyeler verdiler.

Ayrıca öğrencilerimizin “Gözünüz Sağlıkta Olsun” isimli projesi ulusal basında da yer buldu.

Whatsapp Gorsel 2024 05 31 Saat 151034 C57f07d5