OPTİSYENLİK PROGRAMI

Programın Amacı

Optisyen, göz hastalıkları uzmanı tarafından refraksiyon (kırma) kusuru tespit edilen hastaların reçetelerine göre, hastanın yüz hatlarına uygun çerçeve modelini seçmesine yardımcı olan ve kullanması gerekli olan optik camların seçilen çerçeveye montajını sağlayan, kontakt ve kozmetik lens konularında da uzman olan sağlık personelidir. Optisyenlik mesleği bu yönleri ile koruyucu göz sağlığında önemli bir yere sahiptir.

 Optisyenlik

Optisyen, her türlü numaralı-numarasız gözlük camı ve çerçevesinin hazırlanmasını, montajını, ayarlamasını, satışını ve kontakt lens satışını yapar. Ayrıca optisyenlik müesseselerinin işleyişinden, resmi kurumlarla anlaşma yapma ve anlaşma hükümlerinin yürütülmesinden  yasal olarak sorumludur. 

 

Programının eğitim süresi 2 yıldır ve eğitim dili Türkçe'dir.  Programın puan türü TYT'dir.

 Optisyenlik2

Kariyer Olanakları 

Optisyenlik Programı mezunları, “Optisyen” unvanı ile  kendilerine ait optik mağazası açabilir ya da şahıslara ait optik mağazalarında  sorumlu Mesul Müdür olarak çalışabilirler. Hastanelerin göz polikliniklerinde teknisyen olarak görev alabilirler. Bunun yanı sıra gözlük camı ve çerçevesi imal eden ya da bunları ithal eden firma ya da fabrikalarda çalışabilirler.

 

Dikey Geçiş  Yapılabilen Bölümler

- Fizik

- Fizik Mühendisliği

- Optik ve Akustik Mühendisliği