Img 5335 850X567

Amasya’dan Bakışla 6 Şubat Depremleri Çalıştayı Gerçekleştirildi

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Amasya İl Sağlık Müdürlüğü ve Amasya AFAD İl Müdürlüğü’nün ortak düzenlediği “Amasya’dan Bakışla 6 Şubat Depremleri Çalıştayı: Kurtarma ve Sağlık Hizmetlerinin Değerlendirilmesi” isimli çalıştay 20.03.2024 tarihinde İpekköy Yerleşkesi Mihri Hatun Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Program Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Akın TEKCAN’ın konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Akın TEKCAN konuşmasında, yaşadığımız felaketin yüzyılın felaketi olduğundan, millet olarak büyük bir birlik ve beraberlik örneği gösterdiğimizden ve bu durumdan gereken dersleri çıkarıp olası afet durumları için hazırlıklı olmamız gerektiğinden bahsetti.

Çalıştay programına afet bölgesinde çalışmış pek çok uzman katılarak deneyimlerini aktardı. Aralarında Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KIZILKAYA, AFAD Afet Yönetimi Merkezi Daire Başkanı Abdullah ÖZÇELİK, AFAD Eğitim ve Farkındalık Daire Başkanı Recep ŞALCI, Ankara Üniversitesi AFAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nehir VAROL ve afetler alanında uzman çok sayıda personel çalıştaya katkı sundular.

Çalıştay sonrasında AFAD Gönüllüleri Arama Kurtarma Malzemeleri Teslim Töreni ve Amasya İl Sağlık Müdürlüğü UMKE Teçhizat Tanıtım Sergisi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hakkı TURABİ ve il protokolünün de katılımıyla gerçekleşti. Amasya Valisi Yılmaz DORUK, Amasya Milletvekilleri Haluk İPEK ve Hasan ÇİLEZ günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar. 

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı TURABİ, kendi alanında ilk olma özelliğine sahip olan “Amasya'dan Bakışla 6 Şubat Depremleri: Kurtarma ve Sağlık Hizmetlerinin Değerlendirilmesi” isimli çalıştayda 6 Şubat depremlerinin bir röntgenin çekildiğini ve depremler sırasında yapılan müdahalelerin irdelendiği çalıştay sonuç bildirgesinin önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Img 5723

 

03 104