Yaşlı Bakım

YAŞLI BAKIMI

Programın Amacı:Yaşlı bireylerin temel özelliklerini, bakım ve gereksinimlerini bilen, tedavi, destek ve rehabilitasyon hizmetleri sunabilen aynı zamanda yaşlı bireylere bütüncül yaklaşabilecek nitelikte yaşlı bakım teknikerleri yetiştirmektir.

Türkiye Cumhuriyeti, 100. yılında yaklaşık 82 milyon nüfuslu, yaşlı oranının artık yüzde 10'lara ulaştığı, doğurganlık hızının yavaşladığı bir ülke olacak. Nüfusun dağılımı değişiyor. Hem coğrafi hem demografik açıdan. Demografik yönüyle yaşlı nüfusun oranı artıyor, genç nüfusun oranı düşüyor.

Bu yüzden ilerleyen yıllarda kendi kendilerine yaşamakta güçlük çeken yaşlılarımızın sığınacağı yegane yerler olan resmi ya da özel huzurevleri ve bakımevlerine ve kurumlarda çalışacak eğitimli persınele olan ihtiyaç artacaktır. Sabuncuoğlu Şerededdin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak bizim gayemiz şu anda ülkemizde daha çok lise mezunu olan kişilerden seçilen ve bu alanda öğrenim görmemiş olsa da alacağı bir sertifikayla yaşlı bakımı personeli olabilen kişilerin yerine, üniversitelerde ön lisans eğitimi almış eğitimli elemanlar yetiştirip yaşlılarımıza daha kaliteli hizmet sunulmasına yardımcı olmaktır.


3ZC_Nufus -piramitleri

 Programın Öğrenim Süresi: Öğrenim dili Türkçe'dir. Eğitim öğretim süresi 2 yıl (4 yarıyıl) olup; programdan mezun olabilmek için öğrencilerin 2 yıllık teorik ve uygulamalı (toplam 120 AKTS) öğrenimi başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Is 5e 3rbqusctrq 1ny 0awi 20ay 201327111644is 5e 3rbqusctrq 1ny 0awi 20ay 201327111644

Programa Kayıt ve Kabul Şartları:

  • 4702 Sayılı Kanun uyarınca Sağlık Meslek Liselerinden sınavsız geçiş yapılabilmektedir.
  • Genel Liselerden mezun olanlar ise YGS-2 puan türü ile başvuru yapabilmektedir.

Programın İş İstihdamları:  KPSS sınavını kazanmış olmak ve atanmak şartı ile bu sektördeki Kamu Kurum ve Kuruluşlarından yaşlı bakım hizmetlerinin yürütüldüğü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Belediyeler, Hastaneler, Sivil Toplum Kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi Yaşlı Bakım hizmeti veren Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Sağlık Teknikeri olarak çalışabilirler. 

Hasta _bakicisi2

 

Faydalı Linkler:

http://www.yaslibakimteknikerleri.com/

www.geriatri.org/

www.turkgeriatrivakfi.org.tr/